Добавить в избранное

Метеорологія

Метеорологія - наука про атмосферу - про її будову, властивості і фізичні процеси, що протікають в ній; одна з геофизичних наук. Великий розділ метеорології, присвячений клімату, виділився в самостійну дисципліну - кліматологію, що відноситься по суті до географічних наук. Від метеорології у наш час відокремилася аерономія, як вчення про фізичні і хімічні процеси у вищих шарах атмосфери. Усередині метеорології відокремилося декілька окремих дисциплін, які або вивчають різні категорії атмосферних процесів, або підходять до них з різними методами дослідження. Такими є актинометрія, динамічна метеорологія, синоптична метеорологія, атмосферна оптика, атмосферна електрика, аерологія і ін. Існує також ряд прикладних метеорологічних дисциплін: авіаційна метеорологія, сільськогосподарська метеорологія, медична метеорологія і ін., які незрідка об’єднуються під загальною назвою прикладної метеорології. У круг завдань метеорології входить:

1) вивчення складу і будови атмосфери;

2) вивчення теплообороту і теплового режиму в атмосфері і на земній поверхні, включаючи радіаційні процеси і різні механізми нерадіаційного обміну між атмосферою і підстилаючою поверхнею і усередині атмосфери;

3) вивчення вологообороту і фазових перетворень води в атмосфері у взаємодії її із земною поверхнею;

4) вивчення атмосферних рухів - загальної циркуляції атмосфери, складових її механізму і місцевих циркуляцій;

5) вивчення електричного поля атмосфери;

6) вивчення оптичних і акустичних явищ в атмосфері.

Важливу роль відіграє у всіх завданнях метеорології теорія і техніка метеорологічних спостережень. Для аналізу цих спостережень застосовуються статистичний і синоптичний методи. Важливим завданням є побудова фізико-математичної теорії атмосферних процесів, кінцевою метою яких є прогноз атмосферних явищ.